Kamu SM® Bilgilendirme

 

Sistem Bakım Çalışması

6 Aralık 2020 Pazar günü 11:00-16:00 saatleri arasında sistemlerimizde bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında hizmetlerimizde kısa süreli kesintiler yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri Hakkında

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle geçici süreliğine çağrı merkezimiz 10:00 - 20:30 saatleri arasında hizmet verecektir.

“Kamu SM Online İşlemler” yeni yüzüyle hizmetinizde!

“Kamu SM Online İşlemler” kanalımız kullanıcı dostu arayüzü ve artan işlevselliği ile birlikte hizmetinize sunulmuştur. “Online İşlemler” kanalına https://onlineislemler.kamusm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Yeni versiyonlarla birlikte hizmet portföyümüzü genişletmeye devam edeceğiz.

Kilit Çözme

PIN Kilitli hatası alındığında PUK Kodu ile asla işlem yapılmamalıdır. Aksi taktirde kartınızın ücreti karşılığında yenilenmesi gerekmektedir. PIN kilitlendiğinde yapılacak işlemler için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz

E-İmzanızın şifresi(PIN) kilitlendi ise tıklayınız.

Mali Mühür şifresi(PIN) kilitlendi ise tıklayınız.

Değerli Kullanıcılarımızın Dikkatine

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için e-imzalı giriş, e-imzalı başvuru, e-onay ve kilit çözme işlemlerinde güncelleme yapılmıştır. İşlem yaparken sorun yaşamamak adına; tarayıcı geçmişinizi temizlemeniz, güncel jnlp veya jar dosyasını indirip kullanmanız önemle rica olunur.

Duyurular

2020


Sistem Bakım Çalışması

03 Aralık 2020

6 Aralık 2020 Pazar günü 11:00-16:00 saatleri arasında sistemlerimizde bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında hizmetlerimizde kısa süreli kesintiler yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri Hakkında

01 Aralık 2020

Tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle geçici süreliğine çağrı merkezimiz 10:00 - 20:30 saatleri arasında hizmet verecektir.


“Online İşlemler” kanalına giriş yapamayan kullanıcıların dikkatine!

09 Ekim 2020

Online İşlemler sayfasını kullanabilmek için aşağıdaki adreslere erişim yetkisi verilmesi gerekmektedir. Erişim yetkisi için lütfen kurumunuzdaki Bilgi Sistemleri Ekibi ile görüşünüz.

  • onlineislemler.kamusm.gov.tr
  • gecit.kamusm.gov.tr
  • turkiye.gov.tr


“Kamu SM Online İşlemler” yeni yüzüyle hizmetinizde!

02 Eylül 2020

“Kamu SM Online İşlemler” kanalımız kullanıcı dostu arayüzü ve artan işlevselliği ile birlikte hizmetinize sunulmuştur. “Online İşlemler” kanalına https://onlineislemler.kamusm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Yeni versiyonlarla birlikte hizmet portföyümüzü genişletmeye devam edeceğiz.


MİLKO Kart Okuyucuya Akıllı Kart Yerleştirme

10 Temmuz 2020


Kullanıcılarımızın Dikkatine

08 Haziran 2020

Apple tarafından yapılan duyuruya göre 01.09.2020 tarihinden itibaren üretilen SSL sertifikalarının geçerlilik süresinin 398 günü geçmemesi gerekmektedir. Aksi taktirde sertifikalar Apple tarayıcılarda güvensiz olarak işaretlenecektir. Kamu Sertifikasyon Merkezi olarak üreteceğimiz SSL sertifikalarının sorunsuz bir şekilde çalışması adına düzenlemeler yapılmıştır. Bu sebeple SSL sertifika başvurusu yapan kurumlarımız için 01.08.2020 tarihinden itibaren sadece 1 (bir) yıl süreli SSL sertifikası üretilecektir. Kurumlarımızın başvurularını buna göre yapmaları gerekmektedir.


TLS 1.2 Protokolü Hk.

12 Mayıs 2020

Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin sunmuş olduğu hizmetlere (web sitesi, portaller ve uygulamalar, servisler vs.) erişimde kullanılan bağlantı yöntemlerinden biri olan TLS 1.1 protokolünün desteği 22.05.2020 tarihinden itibaren kaldırılacaktır.
Bu tarihten sonra sadece TLS 1.2 protokolü ve üzeri için güvenli bağlantı mümkün olacaktır.
İlgili tarihten sonra hizmetlerimize (web sitesi, portaller ve uygulamalar, servisler vs.) erişimde problem yaşanmaması adına ilgili kurumların teknik personelinin gerekli aksiyonları alması önemle duyurulur.


Milli Eğitim Bakanlığı Çalışanlarının Dikkatine

14 Nisan 2020

Değerli Milli eğitim Bakanlığı çalışanlarımız dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan COVİD-19 salgını sebebiyle çağrılarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Başvurularınızla ilgili sorularınız için aşağıdaki açıklamalar ve ilgili linkler üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Sertifika(E-imza) başvurumu nasıl ve nerden yapacağım?
https://portal.kamusm.gov.tr/bp/meb.go sayfasından başvuru yapabilirsiniz.
Not 1: İlgili sayfadan başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu ıslak imzalı tamamladıysanız eğer tekrar sayfaya giriş yapmayı denemeyiniz. Başvuru formunuzun ıslak imzalı aslını kurum e-imza yetkilinize teslim edebilir veya sizde posta adresimize gönderebilirsiniz.
Not 2: İlgili sayfada üzerinden başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu e-imzalı veya e-onaylı olarak tamamladıysanız tekrar sayfaya giriş yapmayı denemeyiniz.
Not 3: İlgili sayfa üzerinden ilk başvuru ve yenileme başvurularınızı yapabilirsiniz.
Not 4: Başvurularınızı e-imzalı tamamlamak istiyorsanız geçerli bir sertifikanız olmalıdır.

Sertifika(E-imza) başvurum ne durumdadır?
Cep telefonlarınıza ve KAMU SM ye başvururken vermiş olduğunuz e-posta adresine gelen bilgilendirme mesajlarını takip ediniz.

Sertifikamı(E-imzamı) aldım ne yapmalıyım?
http://www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim/ sayfasındaki işlemleri yaparak sertifikanızı(e-imzanızı) kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sertifikam kuryede nasıl takip ederim?
Cep telefonunuza gönderilen sms mesajı veya mail adresinize gönderilen e-posta içinde yer alan gönderi barkodu ile https://takipagt.aktif.com sayfasından takip edebilirsiniz.


Sistem Bakım Çalışması

14 Şubat 2020

16.02.2020 Pazar günü sistemlerimizde bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında hizmetlerimizde kısa süreli kesintiler yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


Kritik MA3 API Güncellemesi!

21 Ocak 2020

Yeni Java versiyonu ile uyumlu çalışan MA3 API sürümü yayımlanmıştır. Linkten erişebilirsiniz: https://yazilim.kamusm.gov.tr/?q=tr/system/files/public/MA3-JAVA-API-2.2.1.4.zip

Yayımlanan MA3 API’nin tüm sistemlerde güncellenmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde Java versiyonunu güncelleyen (Java 8u241-11.0.6-13b25-14) kullanıcılar imza oluşturma sırasında hata alacaktır.

Bilgi Notu:
Java’ya ait akıllı kart kütüphanesi harici bir kütüphanedir. Bu kütüphanedeki geçişler JDK’ya göre daha hızlı yapılmaktadır. API’de kullanılan fonksiyonlardan birinin Java tarafından kaldırılmasıyla birlikte imza oluşturma işlemi sırasında hata oluşmaya başlamıştır. Durum tarafımızca tespit edilip API ivedilikle yenilenmiştir.

Son sürüm API’ye geçiş sağlanana kadar Java’nın güncellenme gerekliliği değerlendirilmedir. Java sürüm güncellemesinin acil olarak değerlendirilmemesi durumunda geçici olarak:

  • Java’nın son sürüme geçişinin ertelenmesi
  • Java’nın önceki sürüme düşürülmesi
çözüm alternatifleri olarak değerlendirilebilir.


    Duyuru Yılı