Kamu SM® Bilgilendirme

 

Kullanıcılarımızın Dikkatine!

25 Ekim 2021 Pazartesi saat 22:00 - 24:00 arasında Online İşlemler web sayfamızda bakım çalışması yapılacaktır.
Çalışma sırasında hizmetlerimizde kısa süreli kesintiler yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.

Mobil İmza Uygulama Sahiplerinin Dikkatine

22 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren Kamu SM tarafından üretilen Mobil Nitelikli Elektronik Sertifikalar Eliptik Eğri anahtarlı sertifika makamı tarafından imzalanacaktır. Detayları için tıklayınız. 3 yıllık Mobil Nitelikli Elektronik Sertifika üretimlerine başlanmıştır.

Kullanıcılarımızın Dikkatine

Kamu Sertifikasyon Merkezi AKİS 2.2.8 serisi kartlara Nitelikli Elektronik Sertifika üretimine başlayacaktır. Akis 2.2.8 Geçişi detayları için tıklayınız.

Elektronik Mühür ve Kurumsal Şifreleme Sertifikası üretimlerine başlanmıştır!

Başvuru yapmak ve bilgi edinmek için Kurumsal Şifreleme ve Elektronik Mühür Sertifikaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Detayları için tıklayınız.

Mali Mühür Kullanıcılarının Dikkatine,

E-Defter uygulamasına geçmesi gerekmekle birlikte henüz mali mühür sertifikalarını temin edemeyen mükellefler hakkında duyuru için tıklayınız.

Güvenli Sunucu Sertifikası (SSL) Başvurusu

Kamu SM sadece devlet kurumlarına OV SSL hizmeti vermektedir ve bu sebeple başvuru yapacak kurumların talepte bulunacakları alan adları uzantılarına kısıtlama getirilmiştir. Sertifika verilecek alan adları uzantıları “gov.tr, k12.tr, pol.tr, mil.tr, tsk.tr, kep.tr, bel.tr, edu.tr ve org.tr’’ olarak belirlenmiştir. Bunların dışındaki alan adları için SSL hizmeti verilememektedir.

Kamu SM’den SSL Sertifikası talebinde bulunacak devlet kurumlarının yapacakları işlemler aşağıdaki gibidir. Başvuru adımlarına tıklandığında her adımda yapılması gereken işlemlerle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

 • Evrakların hazırlanması ve İstek Dosyasının Oluşturulması

  • Başvuru yapacak olan devlet kurumları tarafından aşağıdaki dokümanların bilgisayar ortamında eksiksiz doldurulması, imzalı ve kurum mühürlü/kaşeli (kurum mührü zorunludur) olarak hazırlanması, sonrasında taratılarak tek bir e-posta içerisinde rt.vog.msumak@iglib info1@kamusm.gov.tr rt.vog.msumak@2ofni'ye gönderilmesi ve asıl evrakların ise hemen TÜBİTAK KAMU SM Gebze adresine gönderilmesi gerekmektedir.
  • Ayrıca SSL sertifikası başvurusunda kullanılacak özel anahtarın üretimi mutlaka başvuru sahibi tarafından yapılmalı ve bu anahtar en az RSA 2048 bit uzunluğunda olmalıdır. Bu işlem sonucunda oluşan .csr uzantılı SSL İstek dosyası rt.vog.msumak@iglib info1@kamusm.gov.tr rt.vog.msumak@2ofni adresine gönderilmelidir.

   SSL İstek Dosyasının oluşturulması esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar için tıklayınız.

 • Başvurunun Alınması

  Onaylanmış evrakların ve istek dosyasının formlarda belirtilen SSL Sertifikası Kurum İletişim Noktası'na ait kurumsal e-posta adresinden bilgi[at]kamusm.gov.tr adresine gönderilmesinden sonra gerekli incelemeler başlatılır

 • SSL sertifikasının Gönderilmesi

  Gerekli işlemler tamamlanıp SSL Sertifikası üretilerek kuruma e-posta ile gönderilir.

 • Faturalandırma

  Faturalandırma işlemi SSL üretimi tamamlandıktan sonra gerçekleştirilir.