Kamu SM® Bilgilendirme

 

Milli Eğitim Bakanlığı Çalışanlarının Dikkatine

Başvurunuzla ilgili detaylar için tıklayınız.

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri Hk.

Ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle geçici süreliğine çağrı merkezimiz 08:00 - 15:40 saatleri arasında hizmet verecektir.

Kritik ESYA API Güncellemesi!

Yeni Java versiyonu ile uyumlu çalışan ESYA API sürümü yayımlanmıştır. Linkten erişebilirsiniz: https://yazilim.kamusm.gov.tr/?q=tr/system/files/public/MA3-JAVA-API-2.2.1.4.zip Yayımlanan ESYA API’nin tüm sistemlerde güncellenmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde Java versiyonunu güncelleyen (Java 8u241-11.0.6-13b25-14) kullanıcılar imza oluşturma sırasında hata alacaktır.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Mali Mühür Başvuru Adımları

Mali Mühür Başvuru Adımları İçin tıklayınız.

Duyurular

2020


TLS 1.2 Protokolü Hk.

12 Mayıs 2020

Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin sunmuş olduğu hizmetlere (web sitesi, portaller ve uygulamalar, servisler vs.) erişimde kullanılan bağlantı yöntemlerinden biri olan TLS 1.1 protokolünün desteği 22.05.2020 tarihinden itibaren kaldırılacaktır.
Bu tarihten sonra sadece TLS 1.2 protokolü ve üzeri için güvenli bağlantı mümkün olacaktır.
İlgili tarihten sonra hizmetlerimize (web sitesi, portaller ve uygulamalar, servisler vs.) erişimde problem yaşanmaması adına ilgili kurumların teknik personelinin gerekli aksiyonları alması önemle duyurulur.


Milli Eğitim Bakanlığı Çalışanlarının Dikkatine

14 Nisan 2020

Değerli Milli eğitim Bakanlığı çalışanlarımız dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan COVİD-19 salgını sebebiyle çağrılarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Başvurularınızla ilgili sorularınız için aşağıdaki açıklamalar ve ilgili linkler üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Sertifika(E-imza) başvurumu nasıl ve nerden yapacağım?
https://portal.kamusm.gov.tr/bp/meb.go sayfasından başvuru yapabilirsiniz.
Not 1: İlgili sayfadan başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu ıslak imzalı tamamladıysanız eğer tekrar sayfaya giriş yapmayı denemeyiniz. Başvuru formunuzun ıslak imzalı aslını kurum e-imza yetkilinize teslim edebilir veya sizde posta adresimize gönderebilirsiniz.
Not 2: İlgili sayfada üzerinden başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu e-imzalı veya e-onaylı olarak tamamladıysanız tekrar sayfaya giriş yapmayı denemeyiniz.
Not 3: İlgili sayfa üzerinden ilk başvuru ve yenileme başvurularınızı yapabilirsiniz.
Not 4: Başvurularınızı e-imzalı tamamlamak istiyorsanız geçerli bir sertifikanız olmalıdır.

Sertifika(E-imza) başvurum ne durumdadır?
Cep telefonlarınıza ve KAMU SM ye başvururken vermiş olduğunuz e-posta adresine gelen bilgilendirme mesajlarını takip ediniz.

Sertifikamı(E-imzamı) aldım ne yapmalıyım?
http://www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim/ sayfasındaki işlemleri yaparak sertifikanızı(e-imzanızı) kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sertifikam kuryede nasıl takip ederim?
Cep telefonunuza gönderilen sms mesajı veya mail adresinize gönderilen e-posta içinde yer alan gönderi barkodu ile https://takipagt.aktif.com sayfasından takip edebilirsiniz.


Sistem Bakım Çalışması

14 Şubat 2020

16.02.2020 Pazar günü sistemlerimizde bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında hizmetlerimizde kısa süreli kesintiler yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


Kritik ESYA API Güncellemesi!

21 Ocak 2020

Yeni Java versiyonu ile uyumlu çalışan ESYA API sürümü yayımlanmıştır. Linkten erişebilirsiniz: https://yazilim.kamusm.gov.tr/?q=tr/system/files/public/MA3-JAVA-API-2.2.1.4.zip

Yayımlanan ESYA API’nin tüm sistemlerde güncellenmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde Java versiyonunu güncelleyen (Java 8u241-11.0.6-13b25-14) kullanıcılar imza oluşturma sırasında hata alacaktır.

Bilgi Notu:
Java’ya ait akıllı kart kütüphanesi harici bir kütüphanedir. Bu kütüphanedeki geçişler JDK’ya göre daha hızlı yapılmaktadır. API’de kullanılan fonksiyonlardan birinin Java tarafından kaldırılmasıyla birlikte imza oluşturma işlemi sırasında hata oluşmaya başlamıştır. Durum tarafımızca tespit edilip API ivedilikle yenilenmiştir.

Son sürüm API’ye geçiş sağlanana kadar Java’nın güncellenme gerekliliği değerlendirilmedir. Java sürüm güncellemesinin acil olarak değerlendirilmemesi durumunda geçici olarak:

  • Java’nın son sürüme geçişinin ertelenmesi
  • Java’nın önceki sürüme düşürülmesi
çözüm alternatifleri olarak değerlendirilebilir.


    Duyuru Yılı