Kamu SM® Bilgilendirme

 

Mali mühür, e-imza başvurusu yaptınız ve ürününüz size henüz ulaşmadı mı?

Öncelikle yaşadığınız problem için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Gönderiniz anlaşmalı kurye firması ile 15 gün içinde tarafınıza ulaştırılacaktır.
Ulaşmayan gönderiler için bizimle 444 5 576 numaralı telefonumuzdan irtibata geçebilirsiniz.
Siz değerli kullanıcılarımıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyar, iyi günler dileriz.

Temmuz 2022 tarihi itibari ile fiyatlarımız güncellenmiştir

01.07.2022 tarihi itibari ile bazı ürünlerimiz için fiyatlarımız güncellenmiştir. Güncel fiyatlarımıza her ürün altındaki fiyatlandırma menülerinden ulaşabilirsiniz. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.

Zaman Damgası Kullanıcılarımızın Dikkatine!

Zaman damgası istek yapısındaki Nonce (rassal değer) alanının doğru bir şekilde (her bir istek için “rassal” ve “tekrar etmeyen”) kullanılmadığı zaman damgası hesaplarına 18/02/2022 tarihinde bilgilendirme yapılmıştır.
Yapılan bilgilendirmeye istinaden 01/06/2022 tarihi saat 19:00 itibari ile "Nonce" değerinin doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman damgası istekleri Kamu SM tarafından karşılanmayacaktır.

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversite Çalışanlarının Dikkatine!

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversite Personelleri için kişi ödemeli bireysel başvurular Online İşlemler sayfasındaki NES İşlemleri -> Bireysel İşlemler -> Başvuru İşlemleri -> Kişi Ödemeli Başvuru menüsünden yapılmaktadır.

Nes Başvuru Sürecinde İyileştirme Hk.

08.03.2022 tarihi itibari ile başvuru formu doldurma süreçlerinde yapılan iyileştirmeler kapsamında başvuru formu doldurma işlemi KAMU SM Online İşlemler sayfasından NES -> Bireysel İşlemler -> Başvuru İşlemleri menüsünden yapılacaktır.

Elektronik Mühür/Kurumsal Şifreleme Sertifikası Başvuru Süreci

Kimler Başvurabilir?

e-Yazışma Teknik Rehberi’nde belirtildiği üzere, elektronik mührün kullanımı teknik açıdan EYP 2.0 sürümü ile zorunlu hale getirilmiştir. Buna ek olarak, EYP 2.0 sürümü ile kurumsal şifreleme sertifikası ile elektronik ortamda iletilen paketlerin şifreli şekilde gönderilebilmesine ve şifreli gelen paketlerin açılabilmesine imkân sağlanmıştır.

DETSİS’te bilgileri bulunan ve DETSİS tarafından elektronik mühür/kurumsal şifreleme sertifikası alma yetkisi olduğu belirtilen kamu kurum ve kuruluşları tüzel kişilikleri adına başvuruda bulunabilir.

Kamu SM başvuruları değerlendirirken DETSİS sorgulaması yapmaktadır. DETSİS tarafından mühür/şifreleme sertifikası almaya yetkili olmadığı belirtilen kurumlardan gelen başvurular işleme alınamayacaktır.

Kamu SM, DETSİS tarafından sunulan web servis aracılığıyla sertifika alma yetki sorgusunun sağlanması için bir web sayfası oluşturmuştur. İlgili sayfadan elektronik mühür/kurumsal şifreleme sertifikası alma yetkisi sorgulamak için tıklayınız.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 29.05.2019 tarihli ve 2019/DK-BTD/160 sayılı Kurul Kararı ile “Kamu Kurum ve Kuruluşları Arasında Elektronik Ortamdaki Belge Paylaşımında Kullanılan Kurumsal Şifreleme ve Elektronik Mühür Sertifikalarına ilişkin Usul ve Esaslar” yayımlanmıştır. İlgili Karar ikinci bölüm 5’inci ve 7’nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendine dayanarak, Kamu SM, DETSİS’te bilgileri bulunmayan veya elektronik mühür/kurumsal şifreleme sertifikası almaya yetkisi olmayan tarafın başvurusunu reddeder.

Başvuru evraklarının, tanımlanan yöntemler dışında bir yöntemle iletilmesi veya evraklarda hata/eksiklik bulunması durumunda kurum e-posta ile bilgilendirilir.

Elektronik mühür/kurumsal şifreleme sertifikası, HSM cihazı veya akıllı kart okuyucu içerisinde kullanılabilmektedir.

Elektronik Mühür/Kurumsal Şifreleme Sertifikası Başvuru Formu ve Taahhütnamesi’nde HSM ya da akıllı kart talebinizi belirtmeniz gerekmektedir.

e-Yazışma Teknik Rehberi’nde belirtildiği üzere;

Günlük yazışmaları 2.000’in üzerinde olan kurumlar için Donanımsal Güvenlik Modülü (HSM) kullanımı uygun görülmektedir. Kurum gereksinim analizini kendi yaparak uygun çözümü belirlemelidir.

Günlük yazışmalarında HSM kullanacak olan kurumlar elektronik mühür/kurumsal şifreleme sertifika başvurusundan önce HSM cihazının teminini ve kurulumunu tamamlamış olmalıdır. HSM cihaz temini ve kurulumundan sertifika başvurusu yapan kurum sorumludur.

2019/DK-BTD/160 Sayılı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Kararı ile yayımlanan Kurumsal Şifreleme ve Elektronik Mühür Sertifikalarına İlişkin Usul ve Esaslar’da belirtildiği üzere;

Standartlara uygun milli veya yerli güvenli elektronik imza oluşturma aracı mevcut ise bu cihazın tercih edilmesi esastır. Yerli ve milli HSM temin edilmek istendiği durumlar için TÜBİTAK tarafından üretilen HSM cihazı kullanılabilir.

Şifreleme API’yi nereden temin edebilirim?

Kurumlar, şifreli paket oluşturabilecekleri ve kendilerine gönderilen şifreli paketleri açabilecekleri şifreleme API’sini https://yazilim.kamusm.gov.tr adresi üzerinden indirebilir. API lisansını temin etmek için Şifreleme API Lisans Temin Yönergesi’ni takip edebilirler. Şifreleme API lisansı yalnızca Kamu SM’den elektronik mühür/kurumsal şifreleme sertifikası alan kamu kurum ve kuruluşlarına ücreti karşılığında temin edilecektir. API lisansı, başvuru sağlayan her kamu kurumu adına ayrı ayrı üretilecektir. EBYS geliştirici firmalara test lisansı hizmeti ücretsiz olarak sağlanacaktır, talep eden kamu kurumları da test lisansı hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilecektir.